Október 23-án az 1956-os forradalomról és szabadságharcról emlékezünk meg.
Budapesten az egyetemi diákok délután felvonultak, ezzel megkezdődött a szovjet megszállás és a kommunista elnyomás elleni felkelés. A vonulás után rengeteg ember hallgatta az Országház előtt Nagy Imre beszédét. A
békés tüntetésből fegyveres felkelés lett, annak köszönhetően, hogy a fegyvertelen tömegre a Rádió épületétől lőttek. A tüntetők ledöntötték a Sztálin-szobrot, a kommunista diktatúra jelképét, majd hajnalra
elfoglalták a Magyar Rádió épületét. November 4-én hadüzenet nélkül indultak meg az orosz tankok a főváros
ellen. 10-én túlerő győzte le a felfegyverzett civileket. A megtorlás elől sokan menekültek az országból, de így is rengetegen kerültek börtönbe, és több forradalmárt kivégeztek. A forradalom után tilos volt erre az eseményre emlékezni, és emlékezni sem szabadott. Az emléket csak a külföldre emigráltak őrizhették nyíltan.
Az országban csak az 1980-as évek végén kezdett a valódi történet nyilvánosságot kapni. A demokratikusan kiválasztott Országgyűlés nyilvánította október 23-át hivatalos nemzeti ünneppé. Az emléknapon hagyományosan felvonják a nemzeti lobogót, és a forradalom kiemelt helyszínein emlékeznek meg az '56-os hősökről és áldozatokról.
Tóth Réka: Október 23.
2021.11.01. 21:09 Péterfy
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
https://peterfyrkak.blog.hu/api/trackback/id/tr8216742096
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.
